Saulova cesta
DMD téma: Naděje umírá poslední
Postavy: Pavel Kukaň nejml., Afram Kabta
~
Město Pavla uchvátilo. Varovali ho, že to nebude jako tam u nich. Aťsi! Číst o tomhle místě nebylo ani zdaleka tak vzrušující, jako vidět ho na vlastní oči.
Teoreticky se připravil dokonale. Hlavní je znalost jazyka, říkal si – nadmíru spokojený sám sebou, tak jako svého času otec s dědečkem, kteří mu cestu tolik rozmlouvali. Slyšel jejich rozumné hlasy i tady: „No jo, Budeč mladému pánovi není dost dobrá!“
„…Tak pojď,“ vzal ho za ruku tmavovlasý průvodce. „Ukážu ti Brány.“
Prokličkoval s ním uličkami kolem súku Hammídija, aby ho nakonec zanechal před Umajjovskou. Pavel s nadějí zamířil k portálu.
„Tudy ne, to je mešita,“ smál se Afram a zatáhl ho za roh k vydrolené díře ve zdi. „Vidíš vrstvy?“
Pavel moc chtěl…
„Sleduj.“ Prstem pošimral zvětraný kámen a ten mu jednoduše udělal cestu. Která se hned zavřela.
Pavel byl přesvědčen, že se pro něj vrátí.
Konec
Poznámka č. 1: Studentský žertík Aframa Kabty je něco jako Jarníkování čerstvých matfyzáků. V místě, kudy Afram vstoupil do Bran, je údajně zazděn Ježíšův kámen.
Poznámka č. 2: Drabble je v zásadě úvod k delší povídce, kterou chci jednou dopsat. Název školy je odvozen od původních sedmi bran, kterými se v minulosti vstupovalo do Starého města. A těch sedmero bran damascénských se dá odvozovat třeba od sedmi národů, které se tam baj očko vystřídaly, od sedmi nebes, sedmi planet starého světa (a jejich planetárních kovů, barev a tónů…) a samozřejmě také od sedmi hlavních stupňů Magisteria.
Kabtové svůj původ pyšně spojují se sumerským bohem formování cihel, od něhož odvozují i své rodové nadání k magii hmoty, alchymii a k zednářství (odtud možná spjatost s budečskou spirálovou chodbou). Rovněž bylo spekulováno o jejich schopnosti cestovat kamenem.
Rychlá osobní přeprava za pomoci živlů přišla na přetřes mnohokrát – a zatímco cestování ohněm (letax) je spíše doména britských čarodějů, čeští mágové dávají odnepaměti přednost pohodlnějším studnám. Další možností je samozřejmě přemisťování vzduchem pomocí návěští. To už ale záleží na osobních preferencích – a co živel, to jiný přístup.
Rod Kabtů má od nepaměti pod patronací značnou část oblasti Idlib. Odhaduji, že území bylo „původně“ mezopotamské, ale vzhledem k tomu, že v Sýrii se to střídalo jak ponožky a Kabtovic rod v provincii Idlib udržel vliv po všechna období, nebudeme tu historii příliš pitvat…
V současnosti je krom české odnože rodu, která se už za Rudolfínských dob uchytila na Budči (rod Adarbahrama K. - a později i Tadeáše, známého obnovitele Řádu šneka), klan Kabtů významnou rodinou spojenou s tradicemi blízkovýchodních škol, zejména pak se Sedmi damascénskými branami a Alchymickým institutem v Isfahánu, na který se snad také dostane...
Afram je nejmladším ze čtyř dětí Halíma Kabty, z nichž většina podědila rodové nadání.
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.